KAKO NAPISATI DOBRU BIOGRAFIJU (CV)

15. mart 2022
Zaposli.ME
Podijelite

  • Struktura i sadržaj radne biografije (CV-a)
  • Savjeti i preporuke
  • Uradite edukativni kviz o CV-ju

Današnje tržište rada je veoma konkurentno, čak i za osobe sa fakultetskom diplomom. Ukoliko želite da dobijete posao, morate zaista da se potrudite. Izdvojite dovoljno vremena za pripremu i pridržavajte se jednostavnih savjeta. Ovdje ćemo vam pokazati kako da izbjegnete probleme i kako da u najboljem svijetlu predstavite svoje talente.

"CV" je skraćenica od Curriculum Vitae – grubo prevedeno, krug života, biografija. Međutim, to ne znači da bi trebalo da navedete svaku stavku iz svog života. Savjetujemo vam da izostavite period prije srednje škole.

Prije nego što požurite sa pisanjem svoje biografije, trebalo bi najprije da se informišete o osnovnim pravilima:

• Prije svega, provjerite da li je uopšte potrebno da šaljete svoju biografiju. Neke kompanije i organizacije imaju već gotove formulare koje možete skinuti sa njihovog sajta. Ti formulari su standardizovane forme biografije. Umjesto da šaljete svoju biografiju, trebalo bi, jednostavno, da popunite formular koji su oni već pripremili.

• Budite sigurni šta poslodavac zaista traži. Pogledajte oglas na internet prezentaciji poslodavca – koji su uslovi zapošljavanja navedeni? Ako nemate informacije o poslodavcu, iskoristite informacije koje vam nudi Centar za razvoj karijere kako biste pronašli tipičan opis radnog mesta.

• Saznajte što više o poslodavcu i o oblasti poslovanja kojom se on bavi. U većini slučajeva, ove podatke možete naći putem interneta.

• Budite kreativni. Možda ste već upoznati sa nekim od proizvoda ili sa uslugama koje poslodavac nudi. Iskoristite to znanje kako biste poslodavcu pokazali da ste zaista zainteresovani za posao kojim se on bavi.

• Dovedite u vezu rezultate vašeg istraživanja sa onim što vi imate da ponudite. Iskoristite to znanje da još više istaknete svoju motivaciju i kompetentnost za bavljenje tim poslom.

• Razmislite o svojim vještinama i iskustvu, u kontekstu onoga što ste saznali o radnom mjestu za koje konkurišete. Poslodavca mora da zaiteresuje vaša biografija, te je bitno da istaknete sve sposobnosti, znanja i veštine koje posjedujete, a koje su ključne za taj posao. Morate ubijediti poslodavca da ste baš vi savršeni za taj posao.

• Stavite se na poziciju poslodavca: zašto bi trebalo da ozbiljno razmotri vašu prijavu? Po čemu se vi razlikujete od drugih?

VAŽNO! Redovno bilježite svoja postignuća, napravite opšti CV u kome imate hronološki poređane sve aktivnosti, vještine, radno iskustvo, seminare, nagrade, pohvale...taj CV će Vam služiti samo kao podsetnik za pisanje ciljane radne biografije za određene pozicije i navođenje samo relavantnih a. Dve strane CV-a su dovoljne da prikažete sebe kao dobrog kandidata.

STRUKTURA CV-ja

Ime i prezime

datum rođenja:
adresa:
broj telefona:
imejl: ime.prezime@mail.com

Napomene u vezi sa ličnim i kontakt podacima:

- datum rođenja nije neophodna informacija. Možete ga izostaviti u slučaju da i pored potrebnog znanja i vještina, starosno ne odgovarate toj poziciji. 
- bračno stanje, nacionalnost, da li ste pušač ili da li imate djecu, možete slobodno izostaviti, toliko lično predstavljanje nije potrebno.
- fotografija nije obavezna u slučaju da u oglasu nije navedena kao potrebna (ali vam preporučujemo da je stavite)

- Adrese kao što su cicamaca@mail.com ili crazyboy@gmail.com nije reprezentativna adresa, nju sačuvajte za privatne prepiske.

- Ukoliko imate LinkedIN profil ili svoj veb sajt koji bi bio interesantan poslodavcu kao Vaša referenca, navedite i njega

RADNO ISKUSTVO (ukoliko aplicirate za posao, radno iskustvo navodite na prvom mestu)

U ovom dijelu navedite vaše dosadašnje radno iskustvo.  Navedite svako radno iskustvo za koje mislite da će biti značajno za posao za koji se prijavljujete. Nemojte se „odricati” neplaćenih poslova (volontiranje, praksa) ili poslova na kojima niste zauzimali značajnu poziciju. Ti poslovi jesu značajni za poslodavca. Na taj način on će steći uvid u vaše sposobnosti i znanja. Osim toga, pokazaćete da ste angažovana i motivisana osoba, spremna da napreduje i stekne nove vještine. 

Sve informacije se navode obrnutom hronologijom, dakle počev od najskorijeg iskustva.

Informacije koje je potrebno navesti su: period od kada do kad ste bili angažovani, ime kompanije ili organizacije za koju ste radili, pozicija na kojoj ste bili, i opis vaših zaduženja (možete, ukoliko je primenljivo dodati i glavne rezultate.

Povezani sadržaji

Karijerni savjeti

Sezonski poslovi za srednjoškolce i studente – i džeparac i more

Predavanja su većinom završena, a ispitni rokovi već počeli. Koliko god bilo naporno, početkom jula sve će biti gotovo, šta ste uradili – uradili ste...

Zaposli.ME

19. april 2024

Karijerni savjeti

Koliko je emocionalna inteligencija važna za poslovni uspjeh?

Emocionalna inteligencija je u posljednjih nekoliko decenija postala izuzetno popularan pojam koji se sve više istražuje i primjenjuje. Ali zašto je to...

Zaposli.ME

15. januar 2024

Karijerni savjeti

Potraga za poslom tokom praznika – besmislica ili pametan potez?

            Zbog sumiranja rezultata, zaokruživanja poslovnog ili obrazovnog ciklusa, kao i drugih...

Zaposli.ME

20. decembar 2023